Branża IT rozwija się w zawrotnym tempie. Na przestrzeni ostatnich dwudziestu czy trzydziestu lat tyle się zmieniło. Przeszliśmy parę epok jeśli chodzi o komputery. Był czas, kiedy modne były komputery ośmiobitowe. Z czasem nastała era komputerów szesnastobitowych, choć te ośmiobitowe wciąż cieszyły się niemałą popularnością. A potem era komputerów mających 32 bity i więcej. Mimo tego wielu ludzi ma sentyment do starych komputerów. Można nawet zauważyć swoiste hobby – kolekcjonowanie dawnych komputerów.

Był okres, kiedy modnym komputerem był Commodore 64. Ciekawa ośmiobitowa maszyna do zastosowań domowych. Commodore 64 posiadał grafikę i dźwięk. Jak na owe czasy jego możliwości były całkiem spore. Po co więc pozbywać się go. Oczywiście wiele osób go sprzedało. Ale niektórzy zachowali. Choć dzisiaj można kupić Commodore 64 z drugiej ręki po przystępnej cenie, czy warto było go sprzedawać?

U niektórych ludzi możemy znaleźć wiele starych komputerów. I to różnego rodzaju. Znajdziemy tam przeróżne modele komputerów Atari, Amiga, dawne komputery PC oraz Macintosh. Niektórzy mają w swoich zbiorach dawne konsole do gier. Ale same komputery to mało. Dobrze jest mieć do nich oprogramowanie.

Miło jest po latach uruchomić komputer Commodore 64 i zagrać w którąś z dawnych gier. Mogą odżyć stare sentymenty. I możemy powspominać dawne czasy. Jak to kiedyś ze znajomymi graliśmy w jakieś wyścigi. Parę lat później pojawiła się Amiga i modne było granie w Street Fighter czy też Mortal Kombat. I też ludzie gromadzili się, spotykali u znajomego, który miał komputer i grali. I to całymi godzinami.

Kolekcjonowanie starych komputerów to historia IT na żywo. Dzisiaj każdy może mieć kolekcję starych komputerów w swoim domu. Może zakupić z drugiej ręki, a niekiedy otrzymać od kogoś dawny komputer. Tutaj uwaga – dawne komputery na portalach typu allegro niekiedy sporo kosztują. Ale ma to swoje uzasadnienie. Ich właściciele trochę w nie zainwestowali. Nie można więc oczekiwać, że sprzedadzą je ot tak. Tutaj pojawia się kolejna kwestia. Przypuśćmy, że mamy stary komputer i sprzedamy go. Zarobimy jakąś kwotę pieniędzy, która prędzej czy później zostanie wydana. A my zostaniemy bez komputera. Oczywiście różnie w życiu bywa, ale jeżeli stoicie przed takim dylematem to zastanówcie się dobrze.

Mając unikalną kolekcję starych komputerów możemy poszerzać naszą wiedzą. A z pewnością ją wzbogacić. Grafika komputerowa znana jest od dawnych czasów. I tworzono ją na różne sposoby. Na komputery Amiga powstało sporo profesjonalnych programów do tworzenia i obróbki grafiki. Zarówno tej dwuwymiarowej, jak również tej trójwymiarowej. A może nawet dostaniemy gdzieś egzemplarz tego komputera z programem Lightwave – profesjonalnym programem do tworzenia grafiki 3d. Oczywiście będzie to któraś z wcześniejszych wersji, no i prędkość liczenia nie będzie taka jak we współczesnych komputerach. Da się jednak stworzyć ciekawe rzeczy, a przez to wzbogacić swoją wiedzę i doświadczenie. Jedno jest pewne – na pewno będziemy mieli co robić w wolnej chwili.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here