Ludzie różne mają zainteresowania i pasje. Jedni lubią dalekie podróże, inni lubią spacery po lasach, inni telewizję, a jeszcze inni kolekcjonerstwo. Przyjrzyjmy się trochę bliżej hobby znanemu jako kolekcjonerstwo. Albowiem różne są obiekty pożądania kolekcjonerów. Jedni zbierają znaczki pocztowe, inni monety i medale, jeszcze inni stare przedmioty, a niektórzy puszki i butelki po piwie i winie.

Markowe wino to rozkosz dla podniebienia. A jeśli już takowe skosztujemy to może warto zachować sobie butelkę? Dzięki temu będziemy mieli miłe wspomnienia. Ale butelki od wina mogą znaleźć się w naszych zasobach na różne sposoby. Nie musimy przy tym wypijać litrów tego trunku. Choć naturalnie możemy. I po spożyciu zwyczajnie nie będziemy ich wyrzucać.

Butelki po winach z Azji, z Turcji lub Grecji. One wszystkie mogą się znaleźć w naszych zasobach. A my będziemy mieli swoisty przegląd, wystawę win. Będziemy mieli butelki po markowych winach kojarzących się z określonym rejonem. Są rejony słynące z produkcji win. Weźmy na przykład Gruzję. Jest tam kilka rejonów winiarskich. Największym z nich jest Kachetia. Znajduje się na wschód od Tbilisi, stolicy Gruzji. Ale w tym dużym rejonie można wyróżnić jeszcze 25 mikroregionów. Inny rejon to Kartlia. Tam powierzchnia upraw to około 2,5 tysiące hektarów. Do znanych rejonów dochodzą jeszcze Imeretia oraz Racza-Leczchumi i Dolna Swanetia. A na butelkach win widnieje nazwa regionu, z którego on pochodzi.

Butelki od wina mają swój swoisty styl. Jest to kształt butelki, jej kolorystyka oraz etykieta na niej. Sama kolekcja butelek może mieć ciekawe walory estetyczne. Zgromadzone w jednym miejscu mogą wyglądać ładnie. A dla smakosza win może to być bardzo przyjemny widok. Wyobraźcie sobie, że pokażecie swoją kolekcję butelek po winie smakoszowi win. A on nam powie coś o tym winie, jaki ma smak, jak należy pić, do jakiej potrawy pasuje itd. Co więcej możemy również dowiedzieć się czegoś o rejonach, z którego dane wino pochodzi. Jeżeli trafimy na znawcę to na pewno usłyszymy niemałą ciekawostkę.

Podobnie sprawa wygląda z puszkami po piwie, choć nieco inaczej. Piwo to nie jest obecnie towar luksusowy. Szczerze mówiąc piwo możemy dostać wszędzie w każdym sklepie. Ale miłośnicy piwa mogą zrobić sobie istną kolekcję butelek po piwie. Oczywiście warunkiem tutaj jest smakowanie różnych rodzajów piwa i to przez lata. Wskazane są również wyprawy w odległe zakątki Polski, a także innych krajów. Należy skosztować regionalnych przysmaków. Innymi słowy napijemy się piwa w różnych zakątkach świata. Ale butelki i puszki zabierzemy ze sobą. Odstawimy je ładnie na półkę, a znajomym będziemy mogli się pochwalić. Opowiemy im, że dane piwo piliśmy na wycieczce w Niemczech. Omówimy okoliczności, rejon w którym byliśmy, a także nasze doznania.

Kolekcjonowanie puszek i butelek po piwie i winie to dość osobliwy rodzaj kolekcjonerstwa. Niekiedy kontrowersyjny – ktoś nas może posądzać o alkoholizm. Ale butelki i puszki można dostać w różnych okolicznościach. A człowiek kulturalny będzie w stanie i z tego stworzyć swoiste dzieło sztuki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here