Każdy kolekcjoner, czegokolwiek by nie kolekcjonował, jest dumny z tego, jaką kolekcję posiada. Bez względu na to czy mowa o znaczkach, czy o butach albo puzzlach a może magnesach na lodówkę, każdy kolekcjoner zawsze chętnie chwali się tym co udało mu się zebrać przez lata. Bez względu na wszystko to co się działo dookoła kolekcjonerzy zbierali skrupulatnie swój przedmiot zainteresowania. Jeśli chce się coś kolekcjonować to nie można tego robić po łebkach. Jest to wręcz niemożliwe. Cokolwiek zbieramy to musimy się na tym chociaż odrobinę znać, musimy wiedzieć co jest czym i co do czego pasuje. Wiedza jest wymagana w stopniu minimalnym do rozpoczęcia zbieractwa i do zaczęcia kolekcji. Ale z każdym kolejnym egzemplarzem zbieranych przedmiotów należy swoją wiedzę poszerzać, ażeby mając już całkiem pokaźny zbiór móc powiedzieć, że w kwestii swojej pasji jest się prawdziwym specjalistom.
Trzeba się liczyć z tym, że cokolwiek nie będziemy kolekcjonować to może to kosztować naprawdę sporo pieniędzy. No weźmy dla przykładu znaczki – im droższe egzemplarze i większa kolekcja tym więcej pieniędzy będzie kosztować. Na przykład wino – im starsze i ciekawsze egzemplarze tym więcej pieniędzy trzeba na kolekcję wydawać. Z kolekcjonowaniem wszystkiego jest tak, że można zbierać zwykłe i pospolite egzemplarze a można zainwestować i stworzyć kolekcję z imponujących i wartościowych egzemplarzy, ale wtedy trzeba się liczyć z wydaniem na kolekcję kolosalnych pieniędzy.
W kolekcję trzeba się też mocno zaangażować. Przecież jeśli nie będziemy trzymali przedmiotów kolekcji w zamkniętych opakowaniach to będą one niszczeć poddane działaniu kurzu albo wilgoci. Dlatego, w zależności od tego co będziemy kolekcjonować, musimy o tą kolekcję dobrze dbać pod względem czystości, porządku i ładu. Zwłaszcza, jeśli mowa o szczególnie wartościowych egzemplarzach, o które powinno się dbać podwójnie. A przecież w każdej kolekcji, nawet najbardziej pospolitej, znajdują się egzemplarze, które dla właściciela są najcenniejsze. Do kolekcjonowania czegokolwiek potrzebne jest zaangażowanie, zapał ale także pieniądze. Najdroższe kolekcje to chyba wina, samochody i obrazy ale to jest oczywiście hobby dla ludzi nadzwyczaj majętnych, którzy nie muszą się z pieniędzmi za bardzo liczyć. Nie mniej jednak profesjonalnie kolekcjonować można wszystko i może to robić każdy kto tylko chce. Wystarczy jedynie zapał i zaangażowanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here