Bycie fanem to pozornie zjawisko niezbyt związane z prawdziwym i oddanym kolekcjonerstwem, jednak wystarczy bliższe przyjrzenie się specyfice fanowskiej mentalności, by zrozumieć że osoby tego rodzaju mają wiele okazji do podejmowania wyzwań związanych ze zbieraniem rozmaitych przedmiotów. Fan to bowiem osoba tak dalece oczarowana daną postacią życia publicznego, w tym także kulturalnego, że jest zdeterminowana by gromadzić wszelkiego rodzaju dobra ilustrujące działalność tej osoby czy też wiążące się z nią w jakikolwiek sposób. Najbardziej zagorzałych fanów można poznać właśnie po tym, że nie zadowalają się zapoznaniem się z twórczością czy inną działalnością danej osoby, ale pragną posiąść na własność różnego rodzaju dostępne przedmioty lub w jakikolwiek sposób osiągnąć styczność z idolem.

Kolekcje tekstów kultury

Jeżeli idolem fana jest osoba powiązana z kulturą, jakąś dziedziną sztuki, wielbiciel będzie szczególnie zabiegał o to, by zgromadzić właśnie dobra kulturalne, jakie powstały dzięki twórczemu zaangażowaniu uwielbianej postaci. Fan pisarza będzie gromadził przede wszystkim wszystkie książki, jakie zostały przez tego literata napisane bądź też udzielone przez niego i zapisane w jakiś sposób wywiady. Kinomani, będący wielbicielami danych twórców, będą chcieli zdobyć kopie wyprodukowanych filmów, w których pojawiają się ulubieni aktorzy bądź które są efektami pracy wielbionych reżyserów i scenarzystów. Melomani będą z kolei usiłowali zdobyć nagrania artystów, których muzyką są zauroczeni, w tym także pojawić się na ich koncertach, by posłuchać bezpośredniego wykonania skomponowanych przez te osoby utworów. Z kolei miłośnicy sztuki bardziej tradycyjnej, na przykład malarstwa, będą musieli zadowolić się zgromadzeniem reprodukcji dzieł ulubionego malarza czy rzeźbiarza. W tym wypadku chęć nabywania dzieł oryginalnych to kwestia poczynienia bardzo poważnych wydatków. Miłość fanowska popycha do zapoznawania się z wszelkimi przejawami działalności idoli i niekiedy jest najmocniejszą motywacją do zapoznania się z danym tekstem kultury. Na ten mechanizm najczęściej narzekają fani aktorów, którzy czują się przez swą słabość niejako zmuszeni do oglądania filmów, które nie zyskały sobie dobrych recenzji i przychylności odbiorców.

Wizerunki idoli

Fani są często zafascynowani nie tylko osobowością swoich idoli, ale także ich wizerunkiem. Zamiłowanie to jest szczególnie zrozumiałe w przypadku artystów, którzy poprzez kreowanie własnego wizerunku budują pełnię swojego twórczego oblicza. Zwłaszcza aktorzy i twórcy muzyczni czynią z wizualnej strony swojej obecności w popkulturze bardzo ważną wartość, której nie sposób nie docenić. Warto zauważyć, że wiele pretendujących do miana fanowskich fascynacji opiera się na zauroczeniu wyglądem danej osoby. O tego rodzaju podejście nietrudno posądzić przede wszystkim ludzi śledzących poczynania osób publicznych, na przykład członków rodzin królewskich. Zainteresowanie tłumu nie skupia się często na chociażby działalności charytatywnej tych postaci, ale na podziwianiu ich prezencji i stylizacji, jakie prezentują podczas uczestniczenia w oficjalnych spotkaniach. Jednak także dla różnego rodzaju fanów zagorzałych kwestia wizerunku idola jest bardzo ważna. Wówczas kolekcjonowanie zdjęć dokumentujących karierę uwielbianej postaci to bardzo ważna i pokaźna część fanowskiej kolekcji.

Autografy

Autograf to pamiątka szczególna, bardzo często najwyższe z pragnień każdego fana. Aby bowiem zdobyć odręczny podpis idola, wypada przecież spotkać go osobiście, być może nawet wdać się z nim w krótką wymianę zdań, a nawet uzyskać pamiątkowe zdjęcie. Fan konkretnej osoby będzie co prawda marzył zwłaszcza o najbardziej liczących się dla niego autografach, ale warto zauważyć, że istnieje także kategoria łowców autografów. Osoby tego rodzaju cenią sobie zgromadzenie jak największej ilości podpisów znanych ludzi, lecz nie musi motywować ich do tego szczególne zainteresowanie danymi postaciami – wystarczy, by miały one status osoby publicznej i znanej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here