Spośród licznych pasji, jakie mogą pielęgnować ludzie, bardzo popularna jest ta dotycząca muzyki. Melomani, czyli ludzie odnajdujący szczególną przyjemność w obcowaniu z melodiami skomponowanymi z pobudek artystycznych. Miłośnicy tej subtelnej gałęzi sztuki żyjący w poprzednich epokach mieli o tyle utrudnione zadanie w manifestowaniu swojego zamiłowania, że byli niejako zmuszeni do systematycznego pojawiania się w miejscach, gdzie muzyka była grana przez ludzi grających na instrumentach. Z pewnością dostarczało to niezapomnianych wrażeń, jednak nie było zbyt wygodne, a co więcej skazywało melomanów na kolekcjonowanie wyłącznie wspomnień z koncertów. Sytuacja ta zmieniła się dopiero w XX wieku, kiedy to odkryto sposoby na nagrywanie i przechowywanie dźwięków. Dziejowym paradoksem jest fakt, że współcześnie to właśnie koncerty na żywo stały się wydarzeniami, na które melomani czekają z niecierpliwością, by móc posłuchać swoich ulubieńców w inny sposób, niż za pośrednictwem odtwarzaczy i dostąpić często w ten sposób mocniejszych wrażeń.

Kolekcje płyt

Mówiąc o kolekcjach XX-wiecznych melomanów, ma się na myśli zbiory fizycznych nośników dźwięku, jakie wypracowała sobie technologia tamtego stulecia. Są to zarówno płyty analogowe, odtwarzane w gramofonach, jak też kasety magnetofonowe czy płyty kompaktowe. Obecnie większość z nich uznawana jest już za rozwiązania technicznie przestarzałe, jednak zapaleni melomani wciąż cenią sobie dźwięk, jaki rozbrzmiewa z odtwarzanej płyty gramofonowej. To właśnie kolekcjonowanie tego rodzaju płyt jest najbardziej kosztowną formą melomańskiego zbieractwa. Najbardziej zaawansowane technicznie płyty CD są obecnie wyceniane taniej niż czarne płyty analogowe, ale to właśnie kolekcje z nich złożone są najbardziej popularnymi zbiorami współczesnych melomanów. Wyłącznie kasety magnetofonowe w sensie praktycznym bezpowrotnie odeszły w zapomnienie, choć z pewnością ich właściciele wciąż trzymają je z sentymentu.

Rzut oka w przyszłość

Odkąd w ramach nowych technologii ścieżki dźwiękowe są zapisywane w formatach cyfrowych, wiele się zmieniło w życiu melomanów. Obecnie zakup danego albumu muzycznego nie musi się wcale wiązać z nabyciem jakiejkolwiek płyty przechowującej dźwięk. Współcześnie słuchacze do cieszenia się ulubioną muzyką wykorzystują już nie odtwarzacze fizycznych nośników danych, ale urządzenia potrafiące uzyskiwać dostęp do nagrań udostępnianych online lub także je stamtąd pobierać. Sprzedawane współcześnie albumy muzyczne są wciąż produkowane w tradycyjnych wersjach, to znaczy płyt kompaktowych, a nawet analogowych, ale jest to już rozwiązanie wybierane przez tych, którzy do takiego sposobu przechowywania i pozyskiwania muzyki się przyzwyczaili lub właśnie melomanów ceniących sobie widok zgromadzonej na domowej półce, muzycznej dyskografii. Każde nowe wydawnictwo muzyczne ukazuje się obecnie także w wersji cyfrowej, to znaczy producent umożliwia nabywcom pobranie nagrań w formacie mp3 ze specjalnej, przechowującej je witryny internetowej. Wydaje się zatem, że kolejne pokolenia, które wychowają się już w rzeczywistości zdominowanej przez nowoczesne rozwiązania technologiczne i nie będą znały sentymentu do stosiku płyt, będą swoje kolekcje przechowywać wyłącznie na różnego rodzaju dyskach pamięci. Oczywiście będzie to ogromne zaoszczędzenie miejsca, jakie zwykle zajmuje każda kolekcja, jednak trzeba przyznać, że wypełniony danymi pendrive nie prezentuje się tak okazale, jak zbiór tradycyjnych wydawnictw muzycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here