Dbanie o atrakcyjny wygląd przypisywane jest już starożytnej cywilizacji. Jedną z najchętniej stosowanych technik przez panie, jest używanie eleganckiej biżuterii. Słysząc ten termin, zazwyczaj mamy na myśli złote lub srebrne naszyjniki, kolczyki, pierścionki czy bransolety. Jednak na tym wybór atrakcyjnej biżuterii się nie kończy. Istnieją produkty, które są równie piękne, a za to o wiele bardziej tańsze. To koraliki, które mogą występować pod różną postacią.
Skąd wzięła się nazwa?
Nazwa „koraliki” pochodzi od słowa „koral”, które oznacza produkt o organicznym pochodzeniu będący szkieletem węglanowym koralowców, które występują w rafach morskich i oceanicznych. Już w cywilizacji antycznej przedmioty te były stosowane jako eleganckie ozdoby. Mogły one mieć charakter świecki i stanowić formę amuletu, jak i sakralny, kiedy występowały głównie pod postacią różańca. O tym, że idealnie nadawały się do przyrządzania ozdób świadczył głównie fakt, że są twarde, a jednocześnie dobrze się kruszą. W dzisiejszych czasach, koraliki występują pod wieloma formami, kształtami i kolorami, ale przede wszystkim możemy wyróżnić różne ich rodzaje i surowce z jakich powstały.
Koraliki drobne
Najbardziej popularną formą koralików są tzw. korale drobne. Są to szklane surowce o niewielkich rozmiarach, które służą do wytwarzania ozdobnych elementów, głównie w formie wisiorków. To, co je wyróżnia to występowanie jedynie w kształcie okręgów, a także fakt, że mają praktycznie nie ograniczoną możliwość kolorystyczną. Ich rozmiary mogą wahać się w przedziale już od niecałego milimetra, do maksymalnie kilkunastu milimetrów. Wśród drobnych koralików znajdziemy wiele rozmiarów. Antique to rodzaj koralików, które wywodzą się z Japonii i są produkowane przez markę Toho. Wyróżniają się precyzyjnym cięciem i takimi samymi rozmiarami. Charlotte to produkt czeski, który wyróżnia ścięty brzeg oraz znamienne właściwości błyszczące. Nie przekraczają one średnicy 1.3 mm. Bardzo znane są koraliki Farfalle, które występują również pod nazwą motylków. Cechują się rozmaitymi kształtami, zróżnicowaną kolorystyką oraz konstrukcją przypominającą nieco dwa koraliki złączone w jedno ogniwo. Owalny kształt i wyjątkowo duży otwór to cecha, która wyróżnia korale Crow. Ich szerokość to 7-9 mm, a otwór ma średnicę dwóch milimetrów.
Koraliki nie tylko szklane
Obok drobnych koralików, które produkowane są ze szkła, występuje cały wachlarz korali będących ozdobnym elementem wytworzonym z innych surowców. Wśród nich na uwagę zasługują etniczne koraliki. To produkty, które wiążą się z lokalną kulturą panującą na danych terytoriach. Zazwyczaj wytwarzane są z takich materiałów jak kość, kamień, muszla, pióra ptaka i inne. Często mają charakter obrzędowy. Dużą popularnością cieszą się gliniane korale, produkowane ręcznie. Bardzo często wytwarzane są przez mieszkańców rejonu Andów. Dużą popularnością cieszy się Lampwork. Są to korale, które stanowią połączenie szklanej rurki wraz z dodatkami srebra i złota oraz innych surowców.
Za cenne wskazówki dziękujemy portalowi ekorale.pl.
Ciekawy artykuł, bardzo lubię korale. Biżuteria jest wizytówka każdej kobiety.