Kolekcjonerstwo to nadzwyczaj specyficzne hobby. Po pierwsze – trzeba mu się poświęcić do tego stopnia, żeby było ono pasją w pełnym tego słowa znaczeniu. Po drugie – czegokolwiek nie będzie się kolekcjonować to trzeba mieć naprawdę dużo pieniędzy. Po trzecie – kolekcjonować bezmyślnie można wszystko, ale warto wiedzieć wszystko o tym, co się kolekcjonuje. Takie hobby, które do najtańszych naprawdę nie należy, może okazać się fantastyczne, jeżeli tylko podejdziemy do niego zupełnie na poważnie. Bo tak jak nadmieniliśmy – zbieranie czegoś dla samego zbierania to nie jest kolekcjonerstwo.

Każdy prawdziwy kolekcjoner wie niemalże wszystko o każdym egzemplarzu swojej kolekcji. Niesamowite, ale jak najbardziej prawdziwe. Poza tym, co jeszcze ważniejsze to, że kolekcjonować można naprawdę wszystko. Dzięki temu można poznawać otaczający Nas świat bądź jego historię w każdym skrawku przez pryzmat swojej kolekcji właśnie. No i właśnie w tym artykule chcemy pomóc tym, którzy chcieliby uprawiać jakieś kolekcjonerstwo, ale nie do końca i nie bardzo mają pomysł na to, co kolekcjonować.

Dzisiaj najpopularniejsze działy kolekcjonerstwa to oczywiście numizmatyka i filatelistyka. Pierwsza dziedzina to zbieranie monet i banknotów a więc wszystko co się wiąże z pieniędzmi oraz ich historią. Historia monetarna świata to właśnie to, czym interesują się wszyscy numizmatycy. W tej dziedzinie każdy pasjonat posiada odpowiednie albumy i klasery, dzięki czemu cała kolekcja jest odpowiednio skatalogowana i opisana. Z kolei filatelistyka to dziedzina poświęcona znaczkom pocztowym. Trudno jednoznacznie określić od kiedy znaczki są w ogóle zbierane bądź klasyfikowane. Można się tylko domyślać, że pierwsze znaczki powstawały wtedy, kiedy powstały pierwsze urzędy pocztowe.

Te dwa powyższe przykłady to niemalże podwaliny kolekcjonerstwa i jego filary. Ale można tez kolekcjonować mniej popularne rzeczy. Można zbierać zegarki i to zarówno te współczesne jak i historyczne i zabytkowe. Mogą to być też zegary, takie duże na ścianę, a nie koniecznie ręczne. Jeśli ktoś chce to może kolekcjonować puszki po napojach, można owady zamknięte w specjalnych naczyniach a można również kolekcjonować pocztówki. Jeszcze kilkanaście lat temu Polscy kolekcjonerzy zbierali karty telefoniczne, ale jak wiadomo, ten sposób na pasję i hobby skończył się wraz z dzwonieniem z budek telefonicznych.

Kolekcjonować można jeszcze karty z piłkarzami występującymi w Europejskich Pucharach, można zbierać również piłki do różnych sportów ale równie dobrze wielu ludzi kolekcjonuje autografy znanych osobistości z każdej dziedziny życia publicznego. Można spróbować kolekcjonować stare samochody albo motory, ale na to trzeba mieć bardzo dużo pieniędzy. Na pewno tańsze będzie kolekcjonowanie militariów, ale do tego nie ma nazbyt łatwego dostępu. Można też kolekcjonować wszystko to, co tylko wpadnie Wam w ręce. O dziełach sztuki i pięknych obrazach nawet nie wspominając. Bo kolekcjonowanie sztuki to już jest hobby zarezerwowane dla naprawdę bogatych.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here