Dział zajmujący się monetami i ich badaniem i analizowaniem nazywamy numizmatyką. Numizmatykiem określimy też człowieka, który zajmuje się zbieraniem monet albo to hobbystycznie albo zawodowo. Nie mniej jednak właśnie w ten sposób określa się ludzi mających pasję zbierania monet i pieniędzy w ogóle. Jak w każdej dziedzinie są jednak bardziej popularne i mniej popularne środki płatnicze, których kolekcjonowaniem zajmują się numizmatycy. Warto też wyjaśnić, że kolekcjonowanie monet i banknotów jest jedynie częścią ogromnej dziedziny nauki, jaką jest właśnie numizmatyka.

Tyle, jeśli chodzi o naukową stronę kolekcjonowania pieniądza. Przejdźmy do samych zalet hobby, jakie ma znaczącą część Polaków – zbierająca pieniądze właśnie. Przede wszystkim kolekcjonując środki płatnicze i monetarne uczymy się historii. Przecież każdy banknot czy każda moneta ma w sobie zapisaną swoją własną historię, a także historię wszystkiego, co wówczas działo się naokoło jej. Jeśli zbieramy monety to bardzo często zdarzają się pośród nich monety okolicznościowe. Są one oczywiście najdroższe, ale i pewnie limitowane, w ograniczonych ilościach. Takie monety są wydawane z reguły z jakiejś symbolicznej okazji i zawsze opowiadają ze sobą właśnie jakąś piękną historię.

Dlatego właśnie do numizmatyki trzeba włożyć prawdziwe serce, mieć do tego ogromną pasję, a wszystko robić z ogromnym zaangażowaniem. Zbieranie środków płatniczych to nie jest też łatwe hobby. Trzeba wiedzieć, co zbierać i co kolekcjonować. Monety i banknoty zazwyczaj są skatalogowane i opisane, a do prowadzenia takich profesjonalnych zbiorów służą oczywiście specjalnie wydawane klasery czy albumy. Każdy album dotyczy monet wydanych z reguły w jednym Państwie i w określonych rocznikach. Takie posegregowanie kolekcji zawsze ułatwia utrzymywanie porządku w swoich zbiorach.

Kolekcjonowanie monet to nie jest wcale tanie hobby. Chociaż ceny najpopularniejszych zaczynają się już od wartości nominalnej albo od złotówki to jednak każda moneta im starsza tym oczywiście droższa. Warto jest interesować się numizmatyką, żeby wiedzieć co się zbiera. Im lepsza i ciekawsza będzie Wasza kolekcja tym większe szanse, że w razie konieczności będzie można odsprzedać ją z zyskiem. Ale kolekcjonerzy monet wiedzą, że najlepsze okazy to te, których jest w obiegu bardzo mało. Im mniej popularna moneta czy banknot, im mniejszy nakład takiego numizmatu – tym większą cenę należy za niego zapłacić. Ale również tym więcej na takowym numizmacie można potem zarobić. Pasja do kolekcjonowania środków płatniczych wiąże się ze stałym pogłębianiem swojej wiedzy. Również poszukiwania monet, które brakują do albumu z kolekcją dostarcza kolekcjonerom wiele radości. Zbieranie monet naprawdę może pochłaniać dużo czasu. Jeśli kolekcjonujemy monety zagraniczne to mamy o wiele więcej możliwości ich poszukiwania, czyli jeszcze więcej czasu można poświęcić na poszerzanie wiedzy o swojej kolekcji no i oczywiście samej kolekcji. Dzisiejszy dostęp do Internetu bardzo wiele ułatwia, ponieważ prawdziwe perły numizmatyki możemy dzisiaj znaleźć właśnie w sieci.